ramshan
27 اسفند 1401 - 18:02

کام شهروندان و قنادان کاشانی از قیمت شیرینی تلخ شد/ مردم تمایلی به خرید ‌ندارند

کام شهروندان و قنادان کاشانی از قیمت شیرینی تلخ شد چراکه مردم تمایلی به خرید شیرینی ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، صدای قدم‌های بهار اندک اندک به گوش می‌رسد و خیابان‌های اصلی و بازار سنتی کاشان روز به روز شلوغ و شلوغ‌تر می‌شود؛ این روزها بازارهای سطح شهر پر از مردمی است که برای خرید عید آمده‌اند اما بیشتر آن‌ها با شنیدن قیمت‌ها دست خالی به خانه باز می‌گردند.

برخی از اقلام هم مانند شیرینی جزء اقلامی هستند که باید برای عید خریداری شود و این در حالی است که از ابتدای سال تاکنون در چند مرحله شاهد افزایش قیمت شیرینی و شکلات بوده‌ایم اما قنادان معتقدند با گرانی‌های موجود به ویژه افزایش قیمت مواد اولیه این افزایش قیمت به جایی نمی‌رسد و خواهان افزایش قیمت بیشتر هستند.

یکی از شیرینی‌فروشان و قنادان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در این شرایط که شاهد افزایش مهارنشدنی قیمت مواد اولیه هستیم و ادامه کار برای صنف شیرینی فروشان مشکل شده است؛ برخی از همکاران ما در این صنف نه تنها توان فعالیت ندارند بلکه گاهی مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند و گویی همه چیز دست به دست یکدیگر داده تا این صنف پر رونق از رمق بیفتد.

وی گفت: بیشتر اصناف به‌دلیل اعمال محدودیت‌ها و تعطیلی‌های گاه‌ و بی‌گاهی که در سه سال گذشته رقم خورد آسیب ‌دیده‌اند و سرمایه سال‌ها کار آن‌ها محدود شده است؛ چک‌های برگشتی، حق بیمه پرداخت‌ نشده و اجاره‌های عقب‌ افتاده تنها بخشی از دغدغه صاحبان صنوف در این مدت بوده است.

این قناد کاشانی ابراز داشت: در کنار افزایش قیمت، کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده نیز عامل مهم برای کسادی این بازار است به همین دلیل بسیاری از شیرینی‌‌فروشی‌ها مجبور به تعدیل نیرو، کاهش تولید و در نتیجه کاهش فروش شده‌اند.

وی گفت: گرانی مواد اولیه انواع شیرینی علت اصلی افزایش قیمت است؛ چند ماده اولیه تهیه شیرینی مانند شکر، آرد، تخم‌مرغ، شیرخام و به‌ ویژه رنگ‌های خوراکی در ماه‌های اخیر با افزایش قیمت زیادی مواجه شده‌اند و به همین دلیل این اتفاق بر قیمت تمام‌شده این محصولات اثر زیادی گذاشته است.

با گشت و گذاری در سطح شهر کاشان مردم نیز بر این عقیده بودند که چرا باید سراغ هر کالایی را که می‌گیری باید با افزایش قیمت مواجه شوی مگر حقوق کارمندان یا کارگران در طول سال چند بار افزایش پیدا می‌کند که از ابتدای سال تاکنون هرکدام از اجناس به نحوی رقم‌شان نجومی شده است.

علی یکی از شهروندان کاشانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه خرید شیرینی در سال جاری خود را کاهش دادیم، اظهار داشت: علت اصلی این اقدام نیز افزایش قیمت‌ها بوده و هزینه در این زمینه را در بخش دیگری استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه هر ساله به مناسبت‌های مختلف اقدام به خرید شیرینی می‌کردیم، افزود: امسال اما تنها یک مرتبه شیرینی تهیه کردیم چراکه قیمت آن افزایش قابل توجهی پیدا کرده است و قدرت خرید کم شده است.

این شهروند کاشانی با بیان اینکه شیرینی جزء اقلام اساسی محسوب نمی‌شود، ابراز داشت: این موضوع عاملی شده است که خرید این نوع محصول را در اولویت‌های پایین‌تر نسیت به اقلام اساسی قرار دهیم.

رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی فروشان کاشان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان ضمن اشاره به افزایش قیمت شیرینی اظهار داشت: از ابتدای امسال نرخ شیرینی براساس هزینه‌های آن  حدود 30 درصد افرایش داشته است.

جواد محسنی فاضل با بیان اینکه قیمت برخی از مواد اولیه از ابتدای سال تاکنون حتی 200 درصد هم افزایش داشته است، گفت: صنف شیرینی‌پزان و قنادی‌ها بیشترین آسیب را در ایام کرونا دیدند اما تاکنون هیچ حمایتی از آن‌ها نشده است.

وی از افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم خبر داد و گفت: قیمت‌های مواد اولیه، دستمزد کارگر و نرخ حامل‌های انرژی چندین برابر افزایش یافته این در حالی  است که قیمت فروش درصد کمی افزایش یافته است

وی ضمن اشاره به کاهش خرید مردم با افزایش قیمت مواد اولیه و به طبع آن قیمت شیرینی تصریح کرد: وقتی قیمت مواد اولیه بالا رود قیمت تمام شده تولید یک محصول هم بالا می‌رود و وقتی قیمت‌ها بالا رود تقاضا کاهش می‌یابد.

رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان کاشان ضمن تاکید بر حمایت مسئولان از ضعف شیرینی‌فروشان و قنادان ابراز داشت: مسئولان بالا دستی باید تدبیری بیندیشند تا صنف شیرینی پز بیش از این ضرر و زیان ندهند.

وی در پایان به نرخ کلوچه سنتی کاشان اشاره کرد و‌ تصریح کرد: بر اساس نرخ مصوب کلوچه نباتی 90 هزار تومان، کلوچه حیوانی 160 هزار تومان و بامیه کیلویی 90 هزار تومان باید توسط واحدهای صنفی به فروش برسد.

انتهای پیام/801/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099343